The 2021-22 regular season is drawing to a close, and the semifinal matchups for Maryland and Virginia boys and girls are set. The schedule will culminate in state championship contests later this week at the University of Maryland and Virginia Commonwealth University, respectively.
TUESDAY, MARCH 8
Richard Montgomery High School
Class 1A Girls: No. 1 Catoctin vs. No. 5 Fort Hill , 5 pm
Class 1A Girls: No. 2 Forest Park vs. No. 3 Pikesville, 730 pm
Paint Branch High School
Class 4A Girls: No. 1 Glen Burnie vs. No. 4 Western, 5 pm
Class 4A Girls: No. 2 Clarksburg vs. No. 3 C.H. Flowers, 7:30 pm
Henry A. Wise High School
Class 1A Boys: No. 1 Lake Clifton vs. No. 4 Cambridge-SD, 5 p.m.
Class 1 Boys: No. 2 Patterson Mill vs. No. 3 Edmondson, 7:30 pm
Montgomery Blair High School
Class 3A Boys: No. 4 Atholton vs. No. 8 Oakdale, 7:30 pm
North Point High School
Class 3A Boys: No. 2 City versus No. 3 Huntingtown, 7:30 pm
WEDNESDAY, MARCH 9
Richard Montgomery High School
Class 2A Girls: No. 1 Williamsport vs. No. 5 Fallston, 5 pm
Class 2A Girls: No. 3 Hereford vs. No. 7 Gwynn Park, 7:30 pm
Paint Branch High School
Class 3A Girls: No. 5 Poly vs.No. 8 C.M. Wright, 5 pm
Class 3A Girls: No. 2 Howard vs. No. 6 Rockville , 7:30 pm
Montgomery Blair High School
Class 2A Boys: No. 1 Wicomico vs. No. 4 Frederick Douglass-PG, 5 pm
Class 2A Boys: No. 2 Westlake vs. No. 6 Overlea, 7:30 pm
Henry A. Wise High School
Class 4A Boys: No. 2 Winston Churchill vs. No. 3 Meade, 7:30 pm
North Point High School
Class 4A Boys: No. 1 Parkville vs. No. 4 Eleanor Roosevelt, 7:30 pm
Championships at University Of Maryland March 10-12
THURSDAY MARCH 10
Class 1A Girls Championships, 6 pm
Class 3A Boys Championships, 8 pm
FRIDAY, MARCH 11
Class 1A Boys Championships, 6 pm
Class 4A Girls Championships, 8 pm
SATURDAY, MARCH 12
Class 2A Girls Championships, 1 pm
Class 2A Boys Championships, 3 pm
Class 3A Girls Championships, 6 pm
Class 4A Boys Championships, 8 pm
MONDAY, MARCH 7
Class 6 Boys - Battlefield at Patriot, 7 pm
Class 6 Boys - South Lakes at Hayfield, 7 pm
Class 6 Girls - Madison at Robinson, 7 pm
Class 6 Girls - Thomas Dale at Osbourn Park, 6:30 pm
Class 5 Boys - Riverside at Highland Springs 7 pm
Class 5 Girls - Briar Woods at Woodgrove, 7 pm
Class 4 Boys - Loudoun Valley at Loudoun County, 7 pm
Class 3 Girls - Lakeland at Meridian, 7 pm
Championships at Virginia Commonwealth University March 10-12
THURSDAY, MARCH 10
Class 6 Girls, 12:30 pm
Class 4 Boys, 2:30 pm
Class 3 Girls, 6 pm
FRIDAY, MARCH 11
Class 6 Boys, 2:30 pm
Class 5 Girls, 6 pm
Class 5 Boys, 8 pm